Přírodní park Valcha

testbg3

Mezi Stráží a Borkem u Tachova kdysi usnuli čtyři obři. Pískač, Ptáček, Homolík a Hamka. Dnes známi pod jmény Pískový vrch, Ptačí vrch, Homole, a Homolka. Na jejich stromy zarostlých tělech se nachází nepříliš velký, ale o to krásnější Přírodní park Valcha.

Skrz větve borovic se prodírají první sluneční paprsky. Houkání výra lesního pomalu utichá, a místo něj se začíná ozývat křik luňáka červeného. Oba tito dravci se ve Valše a okolí hojně vyskytují. U Čaňkovského potoka si zase musíme dát pozor, abychom mezi kosatci nezašlápli ropuchu zelenou, nebo blatnici skvrnitou.

Vydáme se po cestě dál, a po chvíli chůze nás přivítají mohutné žulové balvany a mrazové sruby (skalní útvary které vznikají mrazovým zvětráváním). Člověku se ani nechce věřit že tohle vytvořila příroda sama.

Přírodní park se nachází na okraji osady Valcha u žlutě značené stezky směrem Borek u Tachova. Byl založen v roce 1980, a má rozlohu 1447 ha. Bylinné patro místních lesů je velmi chudé, takže zajímavější společenstva jsou v parku hlavně v mokřadech. Nejzajímavějšími druhy jsou ďáblík bahenní, vemeník dvoulistý, krušník širolistý, kosatec žlutý a vachta trojlistá.

V blízkém okolí stojí za návštěvu především překrásný barokní kostel sv. Václava, dále malebné městečko Stráž s barokní kašnou, a opět barokní kostel s monumentální předstupující věží v nedalekých Bernaticích.

Přírodní park Valcha je úžasnou ukázkou téměř nedotčené západočeské přírody. Je zde neustále co objevovat, a proto toto místo stojí minimálně za celodenní výlet.

s

| Registrace

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení