JERSEYSKÝ SKOT

Na naší farmě chováme kromě koz a drůbeže také skot. V tomto článku bychom vám rádi blíže představili plemeno Jersey. Z mléka krav Jersey totiž vyrábíme naše mléčné produkty

Jerseyský skot

Kravám plemene Jersey se často přezdívá "královnami pastvin" a to oprávněně. Toto plemeno, pocházející z britského ostrova Jersey, je známé pro své mimořádně kvalitní mléko a vynikající chutě výrobků, které z něj vznikají. Je to malé plemeno charakteristické jemnou štičí hlavou a ušlechtilou tělesnou stavbou. Zvířata jsou od přírody rohatá, většinou však odrohovaná. Typické je jejich široké čelo a velké oči. Kráva dosahuje výšky pouze 117-125 cm v kohoutku a váží 350-420 kg. 

Jerseyský skot

Již desítky let se chov krav Jersey těší zasloužené oblibě a důvod je jasný - kvalita mléka. Mléko těchto krav má nejen vyšší obsah tuku a bílkovin než u ostatních plemen, ale také výrazně lepší chuť. Tukové kapénky jsou velké a usnadňují stloukání másla. Vysoký obsah pevných složek též předurčuje toto mléko k výrobě našich jogurtů, sýrů a tvarohů, které jste si tolik oblíbili. Jersey je plemeno, které má nejvyšší relativní mléčnou užitkovost v poměru k tělesné hmotnosti. Díky velkému obsahu betakarotenu je mléko lehce žlutě zbarvené.

Jerseyský skot

Pro naše ekologické hospodářství je důležitá nejenom kvalita produkce, ale také zdraví zvířat a ochrana životního prostředí. Krávy plemene Jersey jsou vynikající volbou pro ekologický chov, protože jsou velmi nenáročné na krmivo a dokáží se dobře vypořádat s pastvinami. Navíc díky své menší velikosti produkují méně emisí skleníkových plynů než větší plemena.

Všechny naše kravičky se rády mazlí. Nebojí se, nejsou agresivní, prostě miláčci. Už se ale určitě těší na pořádnou pastvu. Pokud hledáte vynikající mléko a produkty z něj vyrobené, je plemeno Jersey tou správnou volbou.

s

| Registrace